Skąd wzięło się słowo „TAXI”?

14 September 2021

Napis „Taxi”, 🚕czyli „taksówka”, widzimy na samochodach, postojach, szyldach na całym świecie. Czy zastanawialiście się jaka jest geneza słowa „TAXI”?🤔 Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Oficjalnie można znaleźć co najmniej trzy wersje, i każda z nich wydaje się bardzo prawdopodobna.

Z nazwiska:

Pierwsza z nich mówi o tym, że słowo „TAXI” może wywodzić się od nazwiska niejakiego pana Taxisa, Włocha z pochodzenia, który wspólnie z kolegą nazywającym się Thurn zorganizował przed wiekami międzynarodową sieć połączeń pocztowych. Od Taxisa wziął się najpierw termin taxa (taksa), czyli stała opłata pobierana za usługi pocztowe, a później potoczne określenie TAXI (taksi) na przewóz listów, przesyłek, paczek.

Z Łaciny:

W drugiej wersji można wyczytać, że nazwa „TAXI” pochodzi od dwóch słów, łacińskiego słowa „taksony”, co oznacza „podatek lub opłata” oraz od „taksometr”. Taksometr został wynaleziony w 1891 roku i służy do rejestrowania odległości i obliczania ceny za przebyty dystans.

Z Grecji:

Kolejna z nich mówi, że pochodzi bezpośrednio od greckiego słowa „taxidi” które oznacza podróż, oraz słowa „taxis”, które oznacza porządek, co w wolnym tłumaczeniu można nazywać uporządkowaną podróżą.


Pierwsze udokumentowane użycie słowa „TAXI” które jest oczywiście skrótem od słowa „taksówka” miało miejsce w marcu 1907 roku w Paryżu i Londynie. W 1911 roku słowo „taxi” użyte zostało przez przedsiębiorcę z Sankt Petersburga i agenta sprzedaży samochodów Samuela Osipowicza Friede’a, który nazwał tak swoje samochody.

Na początku XX wieku słowo „taxi” na dobre przypisano do samochodów służących do przewożenia ludzi bądź towarów. Rok 1907 uważany jest za rok narodzin światowej taksówki w rozumieniu nazewnictwa „TAXI”.🚕

en_GBEnglish